Dziś (30.12.2023) w porannej audycji PolskiegoRadia24.pl Tomasz Izydorczyk rozmawiał z redaktorem Błażejem Prośniewskim na temat sztucznej inteligencji.

Dygresja: tak, Skype jeszcze jest bardzo popularny w trakcie wywiadów, czy to w telewizyjnych czy radiowych. Razem z Bartkiem Śliwińskim, często zastanawiamy się kiedy Skype odejdzie do lamusa jednak z uwagi na zastosowaną technologię przesyłu dźwięku i obrazu Skype jest jeszcze bardzo popularny jest w “klasycznych” mediach. A przy okazji widać – na samej górze – jest pasek informujący o tym, że rozmowa może być rejestrowana lub emitowana. Ale do meritum.
Pierwsze pytanie redaktora prowadzącego dotyczyło porównania sztucznej inteligencji do technologii blockchain i rozszerzonej rzeczywistości. Czy faktycznie sztuczna inteligencja to “rewolucja” czy tylko chwilowy trend tak jak było to w środku dwóch pozostałych?
O ile korzystanie z technologii blockchain czy rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy lub środków i dostępna jest dla głównie przedsiębiorców czy innych podmiotów dysponujących odpowiednimi środkami finansowymi lub specjalistyczną wiedzą. O tyle korzystanie z rozwiązań sztucznej inteligencji weszło w etap normalnego i codziennego użytkowania wielu z nas.
Przypomnijmy, że na rynku mamy trzech potężnych graczy. Na początku był OpenAI oraz Microsoft ze swoim rozwiązaniem ChatGPT. Potem stosunkowo szybko na rynku pojawi się Bard od Google’a. W Chinach natomiast koncern Baidu rozwinął algorytm Ernie.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka osiągnie samoświadomość i będzie lepsza od nas samych? O ile w pojedynczych drobnych wąskiej zadaniach z pewnością algorytm sztucznej inteligencji będą lepsze szybsze i sprawniejsze od człowieka o tyle w kompleksowym odbiorze, postrzegania i oceny świata algorytm sztucznej inteligencji pozostają daleko w tyle za człowiekiem.
Jedno z pytań redaktora prowadzącego dotyczyło aktu o sztucznej inteligencji. Czy powinien regulować nasze użytkowania sztucznej inteligencji przez ludzi? Akt o sztucznej inteligencji Unii Europejskiej nie dotyczy naszego domowego, prywatnego użycia algorytm sztucznej inteligencji czy rozwiązań opartych o AI. Rozporządzenia unijne będzie regulował kwestie wytwarzania czy dostarczania oraz użytkowania przez przedsiębiorców oraz organy publiczne z algorytmów sztuczne inteligencji.
Jak zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami korzystania czy wykorzystywania sztucznej inteligencji? Chyba najlepszym przykładem zabezpieczeń są działania legislacyjne, które podjęte zostały przez Stan Kalifornia w USA ustawa “AB-873 Nauczanie uczniów: umiejętność korzystania z mediów: ramy programu nauczania” (źródło: AB-873 Pupil instruction: media literacy: curriculum frameworks):
(1) Kalifornia nie posiada oficjalnych ram programu nauczania umiejętności korzystania z mediów zapewniających nauczanie treści związanych z umiejętnością korzystania z mediów każdemu uczniowi.
(2) Rosnąca wszechobecność nowych form mediów stwarza potrzebę wszechstronnej edukacji w zakresie umiejętności korzystania z mediów dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich.
(3) Stan Kalifornia jest żywo zainteresowany zapewnieniem swoim uczniom możliwości stawienia czoła pytaniom dotyczącym obowiązków moralnych i standardów etycznych dotyczących treści pojawiających się w sieciach społecznościowych i na platformach cyfrowych.
(4) Społeczne konsekwencje rozwoju technologicznego są wszechobecne, ponieważ ponad 90 procent młodych dorosłych korzysta z mediów społecznościowych, a zasięg i wpływ platform mediów cyfrowych będą nadal rosnąć.
(5) Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazało, że 82 procent uczniów gimnazjów miało trudności z odróżnieniem reklam od wiadomości.
(6) Rozpowszechnianie dezinformacji w Internecie stwarza ryzyko dla pokoju międzynarodowego, zakłóca demokratyczny proces podejmowania decyzji i zagraża zdrowiu publicznemu.
(7) Istniejące standardy wzorcowych bibliotek szkolnych obejmują identyfikację umiejętności niezbędnych uczniom do umiejętności korzystania z informacji, co obejmuje treści związane z umiejętnością korzystania z mediów; jednakże te standardy treści nie są obecnie uwzględnione w żadnych istniejących ramach programu nauczania.
Tym samym ustawodawstwo Stanu Kalifornia włączyło do ramowych programów nauczania umiejętności korzystania z mediów dla wszystkich uczniów od przedszkola do klasy dwunastej. W ten sposób jako społeczeństwo możemy nauczyć się odróżniać informacje od reklamy, podchodzić krytycznie do wszelkich informacji, które są nam prezentowane niezależnie od tego czy będą media społecznościowe czy efekty działania sztucznej inteligencji.
Aktualizacja: 30 grudnia 2023 r.
Zdjęcie: Zrzut z ekranu podczas rozmowy na Skype – T.Izydorczyk 🙂