Pierwszą zasadą jest ograniczenie naszego zaufania do innych osób w Internecie.
Jeżeli na jakimś czacie bądź portalu ktoś przedstawia nam się, musimy mieć zawsze na uwadze, że ta osoba nie musi być wcale tą osobą, za którą się podaje.
To samo będzie dotyczyć osoby do nas dzwoniącej. To, że ktoś przedstawia się z imieniem nazwiska i powie, że dzwoni z danej instytucji, nie oznacza, że jest to prawda.
Zanim zainstalujemy jakąkolwiek aplikację na naszym telefonie sprawdźmy w Internecie, czy ta aplikacja jest bezpieczna i jakie informacje o nas będzie zbierać.
Po drugie: powinniśmy podawać jak najmniej informacji o sobie. To znaczy, że jeżeli ktoś pyta nas o to: gdzie mieszkamy, jaki mamy numer telefonu albo gdzie pracujemy, to zanim udzielimy odpowiedzi na takie pytania zapytajmy “A po co pani/panu ta informacja? Bardzo często firmy zbierają za dużo informacji o nas. W szczególności, gdy korzystamy z różnych serwisów internetowych. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z przeglądarki internetowej w trybie prywatnym. Po wyłączeniu takiej przeglądarki, usuwane są zbędne informacje oraz historia przeglądania stron internetowych.
Po trzecie: Pamiętajmy o bezpieczeństwie haseł do naszych usług, portali czy kont w sklepach internetowych. Im dłuższe hasło tym będzie ono bardziej bezpieczne. Absolutnie nigdy nie wykorzystujemy tych samych haseł do różnych portali. Nie powinniśmy także wykorzystywać haseł, które używamy w pracy do celów prywatnych. Jeżeli mamy jakąkolwiek wątpliwość czy nasze hasło jest bezpieczne, zawsze powinniśmy je zmienić na nowe.
Czwartą zasadą bezpiecznego korzystania z internetu jest weryfikowanie, z kim mam do czynienia. Pamiętajmy, że mamy prawo do informacji o tym kto, dlaczego i na jakiej podstawie chce pozyskiwać informacje o nas. Jeżeli ktoś nie chce nam udzielić tych informacji, wtedy przerwijmy natychmiast taki kontakt i nie kupujmy lub nie korzystajmy z usług takiej osoby czy firmy.
W końcu, kontrolujmy, kto i co o nas wie. Jeżeli jakaś instytucja lub firma posiada nasze dane osobowe, zawsze możemy to kontrolować. Najprostszym sposobem jest złożenie wniosku o przekazanie kopii naszych danych. Wtedy dowiemy się jakie informacje o nas posiada dana instytucja. Pamiętajmy, zawsze możemy zażądać usunięcia tych zbędnych informacji. Jeżeli natomiast firma czy instrukcja nie reaguje na nasze wnioski, możemy złożyć na nią skargę. Na stronie Urzędu Ochrony Danych Osobowych UODO.GOV.PL w zakładce dla Obywatela mamy informację, o tym jakie prawa nam przysługują i jak złożyć skargę.
12 czerwca 2023 r.
Tomek
Obraz użyty w nagłówku został stworzony przez algorytm DALL-E.